Indemnizatie paternala

09 march 2020 51

Buna ziua. Am nevoie de o consultatie. Am depus actele pentru indemnizatia paternala, pe care trebuie sa o primesc timp de 3 ani. In caz ca schimb locul de munca curent, indemnizatia se pastreaza?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Legea nu este clara in aceasta privinta.
Va recomand ca sa va adresati in prealabil la CNAS, telefonic, pentru a va consulta la acest subiect.
Posibil sa fie necesar prezentarea ordinului noului angajator privind acordarea concediului paternal in aceeasi zi cu angajarea.

02 may 2020