Indemnizație pentru îngrijirea copilului.

17 march 2023 26

Bună ziua. O persoană a lucrat la o companie 6 luni si va depune la fisc până la 30 aprilie declarație privind achitarea impozitului pe venit (pentru 3 luni). }n asemenea caz, se consideră achitate contribuțiile sociale pentru 9 luni? Echivalează achitarea impozitului pe venit cu contribuțiile sociale achitate de companie pentru angajat?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Eleonora.
Persoana obţine statut de persoană asigurată contribuind în cont Casei Naţionale de asigurări sociale care este distinctă de Serviciul Fiscal de Stat.
În speţa Dumneavoastră nu va avea persoana statut de persoană asigurată.

18 march 2023