Indemnizatii primite de 2 persoane pentru același copil

23 march 2018 52

Buna ziua. Sfatuiti-ne, va rog: in cazul in care 2 persoane au beneficiat de indemnizatie pe același copil, iar acum CNAS cere sa întoarcem banii, intrebare este: avem dreptul de a alege partea pe care o întoarcem a banilor sau nu? Este vorba de o suma ca persoana neasigurata si o suma ca persoana asigurata. Multumesc mult!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În esență nu am întîlnit o limitare la capitolul dat, adică este vorba că pentru copil, indemnizația poate solicitată de oricare dintre părinți, astfel, se poate opta pentru cea care e mai convenabilă. Urmează să restituți pe cea care o doriți, ambele fiind legal calculate doar că urma a... mai detaliat fi ridicată doar una.

07 september 2018