Îndrumați-ma, va rog mult

01 february 2019 38

Am asa o problema. Bunica mea de 87 de ani, la îndrumarea feciorului sau, a luat un credit de la o organizatie de finantare care activeaza prin sate (nu stiu corect cum se numeste). Banii i-a dat feciorului dar ei ii retine 2/3 din pensie pentru rambursarea acestui credit. Cat de corect au procedat cei care au acordat împrumut unei persoane asa in virsta? Au dreptul sa retina din pensie? Unde sa ne adresam ca sa clarificam situația dată?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Proceduri de asemenea gen sunt posibile doar în cazul în care sunt executate de executor judecătoresc.
Sunt posibile rețineri și din pensie conform codului de executare
Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite
... mai detaliat Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:
l) partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul real, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere.
În cazul în care este încălcată norma sus citată de către executorul judecătoresc, sunteți în drept de a depune o plîngere la Ministerul Justiției cît și la Uniunea Executorilor din Moldova.

01 february 2019