Înfierea copilului

22 january 2022 22

Bună ziua. Cu trei ani în urmă am găsit împreună cu soțul meu un copil care trăia practic pe stradă. Mama lui consuma droguri și a fost decazuta din drepturile părintești. Tatăl lui nu se știe cine este nici în ziua de azi. L-am luat la noi de atunci pe copil, avem tutela asupra lui și i-am oferit o educație bună, frecventează școala (are la moment vârsta de 10 ani). Noi avem condiții foarte bune și valorile morale au un rol aparte în familia noastră. Însă până în acest moment noi nu l-am înfiat oficial. Recent ne-a contactat o doamnă de la Directia Asistență Socială și Protecția Familiei și ne-a spus că dacă nu îl înfiem oficial, ei îl vor lua pe copil forțat de la noi și îl vor duce la casa de copii. Au ei dreptul să mă oblige să-l înfiez? Îl pot lua forțat de la mine, dacă refuz să-l înfiez? Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Eduard, ar fi normal dacă DVS o să duceți tratative cu reprezentantul de la Direcția Asistență Socială pentru a clarifica situația creată, DVS aveți tutelă asupra copilului.

22 january 2022