Înființarea SRL

12 april 2023 41

Buna ziua. In prezent studiez la universitate si vreau sa deschid o intreprindere (SRL). Pot sa fiu administrator al societatii comerciale mele, daca nu am studii universitare? Cineva mi-a spus ca administrator poate fi numai o persoana cu studii superioare si vreau sa aflu daca aceasta este adevarat. Exista astfel (sau alt fel) de restrictii? Dar daca societatea comerciala are mai multi fondatori (fara studii superioare), administratorul trebuie sa aiba universitatea absolvita?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Legea nu prevede ce studii trebuie să posede administratorul.

Legea SRL prevede condiţiile care trebuie să le întrunească administratorul:
69. Generalităţi

(1) Societatea trebuie să aibă unul sau mai mulţi administratori, care administrează societatea şi o reprezintă.

(2) Administrator poate fi numai o persoană fizică majoră, cu capacitate deplină de exerciţiu. Administrator nu pot... mai detaliat fi persoane cărora, prin lege sau hotărîre judecătorească, le este interzisă deţinerea funcţiei de administrator sau a unei alte funcţii care acordă dreptul de dispoziţie asupra bunurilor materiale, precum şi persoane cu antecedente penale nestinse pentru infracţiuni contra patrimoniului, infracţiuni economice, infracţiuni săvîrşite de persoane cu funcţie de răspundere sau de persoane care gestionează organizaţii comerciale.

(3) Asupra relaţiilor dintre administrator şi societate legislaţia muncii se extinde în măsura în care nu este în contradicţie cu prezenta lege.

13 april 2023