Informatie blocata pe telefon

02 july 2018 41

Buna ziua. Am un telefon Samsung de ultima generatie procurat oficial in Moldova. El poate fi deblocat prin cateva metode: amprenta digitala, retina (ochiul), prin parola pin, sau desen pe ecran (patern) sau poate fi setat pt. a nu fi blocat, astfel avand orcine acces la el. Am setat metoda de deblocare prin retina, foarte comoda pt mine. La un moment fiind in afara localitatii telefonul s-a descarcat complet si s-a deconectat. Ajuns acasa, l-am conectat la incarcator, iar cand am pornit telefonul nu am putut sa il deblocez cu retina, ci imi cere sa introduc codul pin. Eu nu il tin minte pt. ca am setat deblocarea cu ochiul. In telefon am poze importante. Specialistii de la Service Centru m-au informat ca ei pot doar face factory reset la telefon, dar astfel se pierde irecuperabil toata informatia din el. Cum pot proceda, ce pretentii pot innainta fata de producator? Eu am nevoie de pozele din telefon, iar ca metoda de deblocare am setat retina si nu pinul! Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Salut, Eugen.
Prin simplul fapt ca ai introdus si codul PIN , ca o a doua setare de securitate - exclude responsabilitatea producatorului. Ideea codului PIN in astfel de situatii, asta si este - sa asigure deblocarea telefonului mobil in cazul cand apar probleme cu identificarea dupa retina. Din cate stiu,... mai detaliat in menu-ul telefonului apare si o atentionare despre acest fapt, atunci cand setezi retina ca modalitate de deblocare.

03 july 2018