Informatie despre bolnavul in coma

23 november 2019 12

Bunica e dupa accident vascular, a fost in coma si nu vorbeste, am venit la spital, si medicul refuza sa discute cu mine, pentru ca sunt ruda de gradul 2. Cum e posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Informațiile respective constituie un secret medical care nu poate fi furnizată altor persoane fiind date confidențiale.

Aceste informații pot fi furnizate doar atunci cînd pacientul consimte acest lucru în mod explicit sau la solicitarea reprezentatului legal (a rudelor apropiate) cum ar fi soțul, fiica, fiul care sunt rude de gradul... mai detaliat întâi.

25 november 2019