Informatii cu privire la datele personale ale angajatului

26 august 2021 51

Buna ziua. La institutie a parvenit o interpelare de la o companie de colectori, in care aceasta cere informatii cu privire la datele personale ale unui angajat care are datorii. In acest context, rog sa ma informati daca sunt obligata sa dau raspuns, iar daca nu - in baza carui temei legal as putea refuza. Remarc faptul ca in interpelare este stipulat ca angajatul a consimtit la prelucrarea datelor cu caracter personal. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Interpelarile colectorilor puteți sa le aruncați la gunoi fara sa le deschideți.
Colectorii nu sunt prevăzuți de lege ca exponent al justiției, sunt entități private lipsite de suport legal pe acest capitol.
Daca vin interpelari de la poliție, judecată, executori, aici urmează să vă conformați.

15 september 2021