Informații pe rețelele de socializare

03 july 2022 28

Bună ziua. O persoană a publicat pe rețelele de socializare informații despre mine care mă deranjează. Ce pot face pentru a o trage la răspundere?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna ziua, puteti depune o plangere la politie in baza art 70 Cod Contraventional Calomnia, adică răspîndirea cu bună ştiinţă a unor informaţii mincinoase ce defăimează o altă persoană,
se sancţionează cu amendă de la 48 la 72... mai detaliat de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore, cu amendă de la 72 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere cu privarea de dreptul de a deţine anumite funcţii sau de dreptul de a desfăşura anumite activităţi pe un termen de la 3 luni la un an.

Dupa aceasta puteti depune o cerere de chemare in judecata privind incasarea prejudiciului material si/sau moral cauzat prin raspindirea informatiilor false care lezeaza onoarea si demnitatea dvs.

Pentru informatii suplimentare ma puteti contacta pe email rotaru.help@gmail.com

05 july 2022