Injuraturi in public

13 july 2022 77

Buna. Care este amenda pentru înjurături in loc public? Unde pot depune o plangere pe marginea unui astfel de caz?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Alina,eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul contravențional , DVS sunteți în drept să depuneți o plîngere la poliție, e competenta lor Articolul 354. Huliganismul nu prea grav
Huliganismul nu prea grav, adică... mai detaliat acostarea jignitoare în locuri publice a persoanei fizice, alte acţiuni similare ce tulbură ordinea publică şi liniştea persoanei fizice,
se sancţionează cu amendă de la 6 la 30 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore.

14 july 2022
Andrei Domenco
  • Advocate

Articolul 69. Injuria

(1) Injuria, adică vorbele sau faptele care lezează onoarea şi demnitatea persoanei,

se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.

14 july 2022