Injuria

27 may 2022 52

Buna ziua. Poate fi amendata o persoana daca a injurat, potrivit afirmatiilor altei persoane, daca nu exista niciun fel de dovezi si martori?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Tatiana, da desigur, persoana are dreptul să apeleze cu o cerere la poliție, așa prevede Cod contravențional Articolul 69. Injuria
(1) Injuria, adică vorbele sau faptele care lezează onoarea şi demnitatea persoanei,
... mai detaliat se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.
(2) Injuria adusă în mass-media
se sancţionează cu amendă de la 12 la 24 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 15 la 30 de ore.

03 june 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Tatiana.

Totul depinde de împrejurări și circumstanțe. Dacă puteți să descrieți evenimentele și dacă aveți toate documentele puteți să plasați aici un link la OneDrive sau Google Drive ca să fie mai clar ce fel de martori și dovezi sunt sau nu sunt.

03 june 2022