Inmatriculare automobil

26 may 2020 13

Buna ziua. Automobilul personal este inmatriculat in Republica Moldova. Deja de 5 luni ma aflu cu automobilul in cauza in Romania. Doresc sa-l inmatriculez in Romania. Mi s-a spus ca trebuie sa contactez comisionarul vamal din Republica Moldova pentru a face procedura de export. Care este procedura si care sunt taxele de achitat? Automobilul are 5 ani. Valoarea sa este 7.000 Euro. Este corect faptul ca va trebui sa platesc 10 % din valoarea automobilului + alte 19 % din valoarea automobilului si astfel ajung la o suma de +/- 2.000 Euro? Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Va adresati la serviciul vamal sau un brocher vamal, situația tine de un domeniu specific, nu cred ca o sa obtineti aici un raspuns.

09 june 2020