Inmatricularea automobilului in privinta caruia nu a fost pornita procedura de mostenire

17 september 2022 49

Buna ziua. Stapanul automobilului a decedat acum 12 ani, nu a fost casatorit si nici copii nu a avut. Parintii lui nu au pornit procedura de mostenire. Acum ei doresc sa vanda automobil care a apartinut fiului lor. Exista o procedura mai simplificata, sau doar prin judecata pot intra in posesia automobilului? Va multumesc ainticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu e posibil, de la moment automobilul este fară stăpîn, doar după deschiderea dosarului succesoral la notar și eliberarea certificatului de moștenitor e posibil ca părinții sa devină proprietari apoi sa poată transmite legal catre alții.
In cazul decesului acum 12 ani, posibil sa apelați și la judecată.

18 september 2022