Înregistrare masina cu numere RO in MD

12 december 2016 49

Buna ziua! Va rog ajutați-ma sa ma clarific in legătura cu înregistrarea masinii cu numere de România. Merg cu procura de comodat făcută in România. Proprietar e sora mea. Ea e stabilită la moment in Anglia si nu poate veni in Moldova. Ce fac si cum procedez?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Advocate

Întrebarea e foarte tehnică. Mai bine adresaţi-o la CRIS "Registru": http://www.registru.md/ro/consultatii-privind-inregistrarea-transportului-si-conducatorilor-auto

Ce este clar, este că sora dvs trebuie să vă elibereze o procură în Anglia. Ea poate fi autentificată de oficiul consular al RM din Londra sau de orice notar englez, însă în ultimul caz va fi nevoie... mai detaliat şi de apostila şi de traducere. Prin ea dânsa vă va da împuterniciri largi: vânzare către sine însuşi; înregistrare pe numele ei sau numele propriu; să o daţi în comodaţi tot pentru sine însuşi.

13 december 2016