Inregistrarea armelor pneumatice

22 january 2021 154

Buna! As vrea sa aflu care este procedura de inregistrare a armelor pneumatice, de ce acte este nevoie? Este posibila inregistrarea armelor care nu au fost procurate dintr-un magazin licentiat (de ex. arma procurata la mana a doua sau de peste hotare)?

Jurist comments 2

M P
  • Legal consultant

Bună Dan.

Armele pneumatice sunt arme de tir şi pot fi utilizate numai în tiruri de trageri pentru antrenament sau competiţii sportive, iar folosirea lor în locuri publice este interzisă.

Potrivit legislaţiei în vigoare armele pneumatice nu se supun autorizării (nu necesită permis de procurare eliberat de organul de poliţie), ele se... mai detaliat comercializează liber prin intermediul magazinelor licenţiate în domeniul importului şi comercializării armelor şi muniţiilor, sau pot fi dobîndite prin donaţie sau moştenire.

Posesorii armelor pneumatice au obligaţia să ia toate măsurile necesare pentru păstrarea acestora la domiciliu, astfel încît să nu permită accesul persoanelor neautorizate la acestea şi să nu existe pericol de vătămare corporală accidentală.

Întrucât responsabil de acest domeniu este Ministerul Afacerilor Interne, nu ezitați să îi contactați pentru mai multe precizări: www.mai.gov.md.

Spor!

22 january 2021
  • Legal consultant

Buna dl. Dan, d-na Mihaela corect v-a orientat. Dar mai este o soluție, la orice Inspecotat de poliție, sînt inspectori pe arme, v-a fi o,kei dacă DVS o să vă adresați cu o așa întrebare la Inspectoratul de poliție al raionului sau al sectorului, ei vor orienta cum să procedați... mai detaliat mai corect.

22 january 2021