Înregistrarea bunurilor imobile cu şi fara testament

29 november 2019 74

Bună! Am o casă cu grădină moştenită prin testament de la bunelul încă în 1998. Atunci fiind minor, nu am înregistrat-o. În acelaşi testament cota de pământ a bunelului este dată mamei mele. Care e procedura de legalizare? De asemenea părinţii mei au o casă cu grădină obţinută in urma ingrijirii până la moarte a unei rude (mătuşi a tatălui, care nu a avut copii), poate fi inclusă intr-o singură procedură de legalizare? Vă rog frumos şă imi comunicaţi ce demersuri trebuie să fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
În cazul testamentului, urmează să mergeți la notar, acolo se va derula procedura de moștenire, fiind informat despre actele necesare, cît și posibilitatea sau imposibilitatea de a moșteni în lipsa unei hotărîri judecătorești de constatare a faptului acceptări succesiuni prin intrarea în posesie, or, din data decesului a trecut... mai detaliat mult timp.

În cazul contractului de înstrăinare cu condiția de întreținere pe viață(cu mătușa), dacă acel contract a fost înregistrat la oficiul cadastral, atunci, mergeți la cadastru cu actele ce confirmă decesul, pentru a scoate grevarea de pe imobil, și atît, or dreptul de proprietate urma a fi înregistrat după părinți de la bun început. (urmeazăa vedea contractul)

29 november 2019