Inregistrarea casatoriei poate sa-mi asigure obtinerea cetateniei?

29 june 2018 64

Sotul meu este cetatean roman, am doi copii din prima casatorie in care sotul este decedat. Inregistrarea casatoriei cu el poate sa-mi asigure obtinerea cetateniei pentru mine si copii?

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Advocate trainee

Olga,
Este posibil să obțineți cetățenia românească în baza căsătoriei, însă există niște condiții specifice stabilite de România stipulate în art. 8 din Legea cetățeniei române nr. 21/1991. O condiție esențială este să vă căsătoriți şi conviețuiți cu un cetățean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei.
Sper... mai detaliat că răspunsul vă va fi de folos!
Succes!

29 june 2018