Înregistrarea contractului de vânzare-cumpărare

17 february 2021 206

Bună ziua. Avem data stabilită în contract de arvună la care trebuie să semnăm contractul de vânzare-cumpărare. Recent am aflat că la cadastru programarea disponibilă e tocmai peste 2 săptămâni după data la care va fi semnat contractul. În cazul dat noi ca cumpărătorii riscăm să rămânem fără bani și fără imobil? Știu că dreptul de proprietate apare din momentul înregistrării la cadastru.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu riscați aboslut nimic, contractul de vânzare-cumpărare adeverește tranzacția, oligația de a înregistra la cadastru revine deoarece este bun imobil ceea ce și se face în practică deobicei, mai întâi V-C apoi înregistrarea la cadastru daca în aceași zi nu este posibil.

17 february 2021