Inregistrarea coproprietarului

19 july 2020 61

Buna ziua. Proprietarul apartamentului doreste sa inscrie in apartament in calitate de proprietar pe copilul major.
1. Care e procedura de urmat?
2. Care autoritate e responsabila pentru inregistrare?
3. Ce documente sunt necesare?
3. Cum se numeste documentul in care sint inregistrati proprietarii unui imobil?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Dara, bună ziua!

Aș dori să concretizez dacă, Dvs. doriți să înregistrați domiciliul sau să transmiteți dreptul de proprietate asupra bunului imobil către minor?

În cazul în care Dvs. doriți să transmiteți dreptul de proprietate către minor urmează sa ma adresați la un notar care, o sa va spună lista actelor necesare... mai detaliat și taxele de achitat.

Posibil sa aveți necesitate de autorizarea tranzacției din partea autorității tutelare sau a consiliului de familie, dacă acesta există.

Succes.

19 july 2020
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dara,

Este necesar să vă adresați la un notar căruia să-i prezentați:
1. actul juridic în temeiul căruia proprietarul a dobândit dreptul de proprietate;
2. Extrasul din Registrul bunurilor imobile;
3. Certificatul privind valoarea bunurilor;
4. Actele de identitate ale ambelor părți (proprietarului care înstrăinează și ale dobanditorului)
5. Alegeți tipul actului juridic (vânzare-cumpărare, donație,... mai detaliat etc);
6. În dependență de tipul contractului pot fi solicitate acte privind peovinienta banilor.

Notarul vă va comunica costul autentificării contractului care, este constituit din taxa de stat și onorariul notarului.
Dobanditorului bunului suporta cheltuielile de autentificare și înregistrare ulterioară a contractului la Agenția Servicii Publice in Registrul bunurilor imobile pentru a deveni opozabil terților.

Succes.

20 july 2020