Insolvabilitatea persoanei juridice debitoare

01 november 2019 66

Bună ziua! În privința persoanei juridice SRL „X” a fost intentat proces de insolvabilitate. Înainte de a fi intentat proces, SRL „X” și cu mine am încheiat contract de împrumut prin care le-am trasmis suma de 10.000 euro. M-am adresat cu somație către ei, dar nu achită. Ce trebuie să fac?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua Adriana,

Pentru a primi un raspuns mai exact, urmeaza a fi de precizat cand a fost emisa hotararea de intentare a procedurii de insolvabilitate, cand a fost incheiat contractul de imprumut, daca ati primit notificare de la administratorul insolvabilotatii cu propunerea de a inainta o cerere de admitere a... mai detaliat creantelor.

01 november 2019