Instalarea farurilor tuning la automobile

03 january 2021 64

Buna ziua! Am o intrebare cu privire la instalarea farurilor tuning la automobile, care includ lumini led, cu lentila etc. Exista vreo metoda legala da a instala asfel de faruri? Legea interzice doar faruruile xenon daca nu sunt instalate din fabrica, sau orice modificare este interzisa? Mulmesc anticipat pentru raspuns!

Jurist comments 1

Anatolie Ceban
  • Legal consultant

Bună ziua, dnu Sergiu ! Cred că o să găsiți răspunsul în Reglementare tehnică
privind omologarea autovehiculelor şi certificarea componentelor acestora (Anexa 3, începînd cu pag.54) http://www.justice.gov.md/file/Centrul%20de%20armonizare%20a%20legislatiei/Baza%20de%20date/Materiale%202010/Acte/PHG%20omologarea/PHG%20omologarea.pdf

04 january 2021