Instalarea ilegala a cablurilor electice aeriene

21 august 2021 17

Bună sziua. Pe parcurusl anilor, la blocul nostru de locuit au fost instalate mai multe cabluri electrice aeriene care se află la o distanță mică de apartamentul unde locuiesc, în special de fereastra mea. Distanța dintre cabluri și fereastră este foarte mică. Până acum, aceste cabluri erau conectate cu scopul de a alimenta gheretele din apropiere. Însă, odată cu demontarea acestor gherete, nu au demontat acele cabluri. Zilele acestea, niște persoane au încercat să se conecteze fară acordul locatarilor la cablurile amintite. Am decis să apelez furnizorul de energie, însă acolo dau din umeri și zic că nu știu nimic și ei nu sunt obligați să demonteze aceste cabluri. Același răspuns îl am de la Intreprinderea Municipală pentru Gestionarea Fondului Locativ. Pot să știu dacă există vreo normă legală care m-ar proteja în acest caz? Pe cine să acționez în instanță în caz că acest conflict nu se rezolva amiabil? Cine în acest caz este pârât - furnizorul de energie - pentru că a permis aceste conectări în mod abuziv, ori alt subiect de drept? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Valentina, DVS trebue să vă clarificați, cine a fost posesorul acestor cabluri și cine le-a montat, dacă s-a coordonat cu furnizorul energiei electrice, atuncea ei sunt responsabili, adica să constatați cine a fost stăpînul lor.

23 august 2021