Instalarea unui gard in jurul blocului de locuit (complexului locativ)

25 september 2018 118

Buna ziua. Am nevoie urgent de ajutorul Dvs. Administratoarea blocului a instalat cip la ascensor, fara semnatura locatarilor. Prin santaj a cerut bani pentru acest cip de la fiecare locatar. Din cauza ei, toti locatarii suntem lipsiti de acces liber la proprietatea comuna. Acum ea doreste sa instaleze gard (cu sau fara paza) in jurul blocului de locuit. Are asa drept? Conform carei legi (mentionati, va rog, legea si articolele aplicabile)? Va multumesc din suflet!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Administratoarea este numită în funcție de asociația de locatari?
Dacă e așa, verificați statutul asociației, convocați adunarea locatarilor și schimbați administratorul, sau atenționațio.
Totodată, prin instanță puteți contesta acțiunile acesteia.
Informație preeliminară, reieșind din datele incomplete furnizate.

25 september 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

S-ar putea considera ca decizia de achizitionare a materialelor respective poate fi adoptata doar de catra Adunarea Generala a membrilor asociatiei de coproprietari.
Potrivit Leii (poate fi accesata aici - http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744) ----->
art. 26 alin. (5): De competenţa adunării generale a membrilor (reprezentanţilor) asociaţiei de coproprietari ţin:
d) adoptarea deciziilor privind procurarea de... mai detaliat materiale şi utilaj necesar, privind construcţia, reconstrucţia, inclusiv lărgirea (înălţarea), construirea acareturilor şi altor construcţii, reparaţia bunurilor imobiliare din condominiu;

Anularea contractului in instanta de judecata ar putea fi anevoioasa, dar Adunarea Generala a mebrilor asociatiei poate decide rezolutiunea contractelor respective, daca clauzele contractuale prevad acest drept.

26 september 2018