Instalația de gaz a mașinii

04 january 2023 122

Bună ziua! Are agentul de patrulare dreptul să-mi ceară certificatul de testare anuală a instalației de gaz din mașina atunci când sunt oprit? Sau el se arată doar când trec testarea tehnică a mașinii? Mulțumesc mult!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Conduceţivă de prevederile Regulamentului circulaţiei rutiere care prevede la punctul 10 2
2) Persoana care conduce un autovehicul (vehicul) trebuie să posede şi, la cererea polițistului, poliţistului de frontieră, ofiţerului echipei mobile a Serviciului Vamal, este obligată să înmîneze pentru control:

a) permisul de conducere perfectat pe numele său, valabil pentru... mai detaliat categoria (subcategoria) din care face parte autovehiculul condus sau actul de identitate valabil pe numele său, pentru a putea fi verificat dreptul de a conduce vehicule din categoria (subcategoria) din care face parte vehiculul condus;

b) certificatul de înmatriculare a vehiculului;

d) actele referitoare la natura şi masa încărcăturii, în cazurile stabilite de legislaţie.

e) actul care confirmă transmiterea în folosință a vehiculului, în cazul mijlocului de transport transmis în folosință avînd număr de înmatriculare neutru.

Despre certificatul de testare nu se vorbeşte acolo.

05 january 2023