Instrainare/vanzare bun imobil

06 august 2020 67

Buna! As vrea sa cunosc care este posibilitatea instrainarii unui bun imobil, in conditia in care un membru al familiei care detine o cota-parte este cetatean al RM si RO si la moment detine resedinta si locuieste in Germania? Poate perfecta o procura pentru instrainarea cotei sale la un notar local? Si daca da, ce lista de acte ii sunt necesare din RM pentru a intocmi o asemenea procura? Multumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Foarte simplu, merge la cel mai apropiat consulat al RM din Germania și perfectează o procură.

Să aibă la el un act de identitate moldovenesc, copia buletinului persoanei ce urmează a fi împuternicită și copia contractului de vânzare-cumpărare al bunului imobil.

08 august 2020