Instrainarea imobilului de catre minor

17 august 2021 94

Buna ziua. Copilul a primit prin mostenire un imobil. Nu a implinit inca 18 ani. As dori sa stiu daca e posibila instrainarea imobilului de catre parintii lui. Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
e posibil, doar că urmează a fi atrasă în acest sens Direcția pentru protecția copilului, tranzacția oricum v-a avea loc la notar, astfel, cel mai bine alegeți un notar și acesta o să cureze procedura pentru a evita un eventual telefon stricat.

19 august 2021