Instrainarea imobilului unei alte persoane

11 september 2018 33

Buna ziua. Asa o intrebare: ce trebuie de facut ca sa trecem casa parintilor dupa noi? La moment mai traieste doar mama. Care este modalitatea? Va multumim.

Lawyer comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Forme de transmitere a proprietății sunt diverse.
E posibil donație, contract de întreținere pe viață, vînzare, testament sau după decesul mamai o să moșteniți pe cale a succesorilor legali.
Cel mai ușor ar fisă consultați întrebarea cu un notar, toate actele sus enunțate urmează a fi întocmite doar de acesta.

La moment... mai detaliat cine e proprietar a casei? Mama este unica proprietară? Verificați acest moment, daca sa moștenit ldupa deces tatăl, daca e decedart.

11 september 2018