Intarziere la achitarea ratei lunare

24 january 2023 107

Buna ziua. Am intarziat cu o luna achitarea ratei lunare la un credit contractat la o companie de microfinantare. Poate creditorul sa ma dea in judecata? Afe dreptul sa ma includa in lista neagra?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Alexandru.
Dacă o să achitați ratele restante și o să continuați să vă onorați obligația de a achita la timp restul ratelor atunci nu veți avea careva consecințe în afară de penalitatea de întârziere dacă este cazul.
De regulă pentru o lună restanță nu se adresează în judecată creditorii. Dar... mai detaliat de principiu nu este exclus asemenea scenariu

24 january 2023
Maria Gogu
  • Advocate trainee

Bună ziua,
Potrivit art. 864 alin. 2 lit. b) din Codul Civil, în cazul în care obligația pecuniară urmează a fi executată în rate, creditorul poate pretinde executarea imediată a ratelor neajunse la scadență dacă o rată rămâne neplătită, total sau parțial, mai mult de 45 de zile de la... mai detaliat scadența acesteia.

Prin urmare, dacă nu ați achitat rata și ea rămâne neplătită mai mult de 45 de zile din data în care trebuia să achitați rata, compania de creditare are dreptul de a se adresa în judecată pentru a solicita încasarea datoriei rămase.

Precum a menționat și colegul Serghei încercați să achitați ratele restante. Totodată, duceți un dialog productiv cu reprezentantul companiei de creditare.

03 february 2023