Intarziere la plata sumelor datorate

28 august 2019 49

Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Daca n-am achitat executorului judecatoresc 2 luni platile in contul creditului, ce consecinte pot interveni? Pana acum am achitat cu regularitate.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Anatolie,

Legislația prevede posibilitatea calculării dobânzilor în caz de întârziere în executarea documentului executoriu. Aceasta se face la cererea creditorului.

La fel, executorul mai poate aplica alte măsuri de asigurarea (sechestru, interdicții) pentru a vă determina să achitați suma datorată.

Dacă aveți nevoie de consultație detaliată vă sunt la... mai detaliat dispoziție.

O zi bună să aveți!

28 august 2019