Întârzierea achitării amenzii

10 december 2021 303

Buna ziua. Sotul a primit cu 3 luni in urma o amenda in marime de 300 lei si a uitat sa o achite. Cât timp mai are ca sa o pota achita? Are dreptul executorul judecatoresc sa perceapa 500 de lei cheltuieli de executare, pe langa amenda de 300 de lei?.

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Salutare Valeria, termenul benevol de achitare a amenzii constituie 30 de zile, pe care soţul dvs l-a omis, de aceea executorul judecătoresc la momentul actual execută silit mijloacele financiare.
Are dreptul să perceapă aceşti bani, prin simplu fapt că îşi desfăşoară activitatea sa de executor (onorariul acestuia), taxele şi alte cheltuieli... mai detaliat pe care le suportă cel din urmă care trebuie să fie compensate.

Dacă nu sunteţi de acord cu decizia executorului cât şi a agentului constatator care a aplicat amenda, puteţi să o contestaţi în instanţa de judecată cu solicitarea de repunere în termen a contestaţiei.

Pentru delatii suplimentare mă puteţi contacta pe iacobalexandrulaw@gmail.com

Succes!

10 december 2021