Întârzierea de a returna anumite bunuri este furt?

27 august 2021 68

Buna ziua. La locul de munca mi-au fost puse la dispozitie anumite echipamente utilizate in procesul de munca. M-am concediat, dar încă nu am avut ocazia să returnez bunurile mentionate și am aflat ca angajatorul a depus plângere la poliție. Poate asta fi considerat furt, poate sa-mi fie deschis dosar penal? Dacă intorc (cu întârziere) echipamentele, se rezolvă situația?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna dl. Victo, am o întrebare, unde sau păstrat bunurile pe teritoriul întreprinderii sau în altă parte ? Aice există un NO, dacă bunurile n-au fost scoase, atunce nu este furt, dacă DVS ați îndrăznit și le-ați scos, posibel e furt, dacă administrația n-a știut de așa ceva .

28 august 2021

Merci de răspuns.

Bunurile erau la mine acasă, pentru că lucram la distanță

Au trecut 2 săptămâni de când au depus plângere la poliție și încă nu le-am întors, dar le voi putea întoarce săptămâna care vine

28 august 2021