Interdictia de a perfecta pasaport biometric

20 august 2019 200

Stiu ca deja nu mai este valabila legea privind interdictia de a perfecta pasaportul biometric. Dar sotului meu i se refuza sa-l perfecteze. Unde putem sa ne adresam ca sa ii scoata aceasta interdictie? E legal ca la biroul de pasapoarte i se refuza? Interdictia i-a fost pusa de executorul judecatoresc pentru datorii la credit.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
In mod normal, cei de la sectia de pasapoarte, trebuie sa perfecteze pasaportul, indiferent de faptul ca exista o asemenea interdictie. Prin efectul legii.
Problema e ca nimeni nu vrea sa isi asume riscuri.
Trebuie sa mergeti la executorul care a aplicat interdictia. Solicitati-i sa anuleze imediat... mai detaliat interdictia si sa emita o Incheiere imediat in acest sens, cu care mergeti la sectia de pasapoarte.
Daca executorul refuza - somati-l ca veti adresa o plingere la Uniunea Executorilor si il veti denunta la politie pentru abuz in serviciu.

20 august 2019