Interdicția se radiază automat sau trebuie să ne adresăm undeva?

28 april 2020 263

Buna ziua. Eu cu soțul am avut deport și interdicție pe toată Europa. Pe 15 2020 expiră interdicția. Dacă încercăm să plecăm în altă țară după această dată, o să avem probleme? Deportul se radiază automat sau trebuie să mergem noi să ne adresam undeva ca să-l scoată?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Interdicția încetează ca efect la data până la care aceasta a fost aplicată, deci după data de 15 puteți călători liber în orice țară.

29 april 2020

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns.

29 april 2020