Interdictie de a parasi tara?

22 december 2019 118

Buna ziua. O prietena a cumparat un telefon in credit si nu l-a achitat. Eu sunt persoana de incredere la acest credit. Ce ma asteapta? E posibil din aceasta cauza sa nu pot parasi tara?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua,

Daca aveti semnat un contract de fidejusiune, in cazul in care prietena dvs nu-si executa obligatia, compania poate solicita executarea obligatiei de catre dvs.

La randul sau in cazul in care dvs nu achitati datoria, compania vă poate da in judecata pentru a solicita incasarea datoriei. Apoi cu titlu executoriu... mai detaliat merge la executor judecatoresc care va poate pune interdictia de a parasi tara.

Pentru a evita aceste situatii, sau vorbiti cu prietena sa execute datoria sau negociati cu compania cum intoarceti datoria.

22 december 2019