Interdicție de iesire din tara

07 june 2019 269

Buna ziua. Eu am cateva credite, deja am 7 luni neachitate. Pot părăsi tara ca sa pot achita creditul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Nu ar fi cazul,deoarece interdicția dată se aplică nu chiar din prima.
Urmează sa fiți acționat in instanță pentru incasare de sumă datorată, ulterior transmis catre executor, la demersul caruia instanta de judecată va aproba sau respinge o asemenea sancțiune.
Pentru siguranță, contactați poliția de frontieră, ei au informația despre interdicție... mai detaliat de genul dat.

07 june 2019