Interdicție de perfectare a buletinului

09 september 2019 168

Buna ziua. Dacă am datorie la banca si dosarul e transmis în judecată, poate să se pună interdictie de a-mi perfecta buletinul de identitate?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Din mai 2017 o asemenea interdicție nu mai poate fi aplicată, iar dacă a fost aplicată aceasta urmează a fi ridicată în virtutea faptului ca a fost declarata neconstituțională respectiva prevedere din art. 22 Cod de executare.

In schimb, in procedura de executare a hotărârii judecătorești, la demersul executorului judecătoresc,... mai detaliat instanta de judecată poate dispune aplicarea unei asemenea interdicții.
Totuși, debitorul urmează a fi înștiințat despre examinarea cauzei date.

09 september 2019