Interdictie in Europa

19 march 2023 94

Buna. Mi-a fost aplicata in Italia interdictie pe toata Europa, dupa ce am fost prins cu acte false. Intre timp, am redobandit cetatenia romana. Pot pleca acum in Italia ca cetatean al Uniunii Europene? In foile pe care le-am primit de la judecata scrie ca daca voi fi prins in Europa, risc de la 1 la 4 ani de inchisoare. Cum as putea anula aceasta interdictie? Din cate cunosc trebuie sa depun o cerere la Ministerului de Interne din Italia, dar cum o formulez corect?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua. Apelați la Ambasada Republicii Moldova în Republica Italiană pentru a afla detalii.
Adresa Ambasadei
str. Francesco Cherubini 27, 00135 Roma
(intrarea la oficiul consular se face prin str. Andrea Angiulli)
email: roma@mfa.gov.md
Telefon de contact cancelarie: + 39 06 45683747 (la acest număr de telefon nu se oferă informaţii consulare)

20 march 2023