Interdicție în spațiul Schengen și schimbarea numelui

06 july 2022 140

Bună ziua. Am interdicție în spațiul Schengen. Dacă îmi schimb numele de familie, o să pot cu actele noi să plec în UE? Sau nu are sens să-mi schimb actele, pentru că oricum nu voi putea pleca?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Maria,

Schimbarea familiei nu contează. Oricum veți putea fi identificați.
Schimbarea familiei lucra în Uniunea Sovietică când condamnații încercau să se asundă de la justiție. Dar nici atunci nu funcționa bine. După digitalizare cu atât mai mult nu funcționează. De atunci se trage această tradiție de a schimba familia. Dar... mai detaliat vă asigur că nu funcționează. Trebuia înlăturată cauza din care aveți interdicția în spațiul Schengen.

06 july 2022