Interdicție la perfectarea pasaportului

02 january 2019 151

Bună ziua. Am avut un dosar penal cu condamnare. Plenul CSJ a luat hotărârea de a casa parțial deciziile și de a le reexamina în Curtea de Apel. Recent am încercat să-mi perfectez pașaportul de străinătate, dar mi s-a dat refuz, ca motiv fiind dosarul dat. Cum să procedez mai departe? Trebuie să aștept reexaminarea cauzei, cu o nouă hotărâre? Sau sunt alte metode legale pentru perfectare? Mulțumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Poate sa va fie refuzata perfectarea pasaportului doar daca in privinta Dvs a fost luata masura preventiva - Obligatia de a nu parasi tara.
Termenul maxim pentru care se aplica aceasta masura nu poate depasi perioade de 60 de zile.
Daca nu ati fost condamnat la inchisoare cu... mai detaliat executare, puteti solicita procurorului sau instantei de judecata, independent de cine a aplicat masura - sa anuleze aceasta masura preventiva.

03 january 2019