Interdicție pe teritoriul României

29 september 2019 161

Buna ziua. Am interdicția pe teritoriul României pe noua luni, pentru ca am depășit termenul de ședere de 90 de zile cu pașaportul biometric moldovenesc. Sunt însărcinată cu un cetățean român, însă nu m-am putut căsători cu el din cauză că eram in proces de divorț cu primul soț. Acum, procesul de divorț s-a încheiat. Ce pot să fac în această situație?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,
Dvs urmează să executați termenul interdicției aplicate deoarece nici o metodă rapidă de încetare a interdicției nu există decât scurgerea perioadei pentru care a fost aplicată.

Or adresați o cerere către ambasada României în care veți indica circumstanțele de fapt existente și motivele care au adus la situația respectivă în... mai detaliat care să solicitați emiterea unui răspuns cu variantele posibile de incetare a interdicției, dacă există.

30 september 2019