Interdicție și viză

31 july 2019 128

Bună ziua. Pe data de 26.08.2018 la frontiera Sculeni, Inspectoratul General al Poliției de Frontieră a dispus măsura interzicerii intrării în România pentru că am depășit termenul de ședere pe teritoriul României. Măsura interzicerii intrării pe teritoriul României și al Uniunii Europene a fost dispusă pentru o perioadă de 11 luni în intervalul 26.08.2018 -25.07.2019, plus o amendă de 1.000 RON.
Spuneți-mi, vă rog: acum, după ce o expirat termenul interdicției, eu pot să dețin viză de muncă și să intru pe teritoriul României? Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Da, odată cu expirarea interdicției aplicate, vis a vis de dvs dispare orice repercusiune.

01 august 2019