Interimatul unei functii in domeniul invatamantului

06 april 2017 99

1. Sotia mea este in functie de specialist principal inspector scolar interimar la directia invatamint. Se socoate ea functionar public sau nu?
2. Eu sunt al patrulea an in functie de sef INTERIMAR al serviciului de asistenta psihopedagogica la directia de invatamint. Este oare vreo modalitate in lege ca sa nu ma mai consider interimar dupa 4 ani. Daca nu - am eu careva drept de prioritate de a accede la aceasta functie fara concurs?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Dumitru, vedeti legile relevante (primele doua link-uri) in raspunsul de aici: http://yavo.md/raspunsuri/v/confirmarea-gradului-de-functionar-la-reincadrarea-in-serviciul-public

14 april 2017