Intimidare!

01 august 2019 14

Buna! Sunt directorul unui SRL inregistrat in MD, prestam servicii pentru o compaanie din SUA. Intimidarea personala a devenit o regularitate din partea partenerilor din SUA, intr-unul din chat-urile companiei. Ce as putea face in acest caz? Posibil de cistigat acest caz in instanta? Si despre ce suma ar fi vorba? Multumesc.

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

Verificati daca compania din SUA este adepta a unui cod de conduita care ar putea fi aplicat in astfel de situatii. Totodata puteti verifica daca care este legea aplicabila din contract, pentru a stabili daca puteti inainta o actiune si unde anume urmeaza aceasta a fi inaintata.
Verificati daca in... mai detaliat SUA in jurisdictia unde activeaza acea companie au mai fost inaintate careva actiuni similare sau daca exista un precedent judiciar similar.

20 august 2019