Intoarcerea banilor (datorie)

02 july 2019 84

Buna ziua. Va rog mult sa-mi dati o cosultatie. Situatia e urmatoarea: o ruda foarte apropiata stiind ca suntem peste hotare si muncim pentru a ne cumpara un apartament, ne-a propus ajutor, sa-i dam banii lui, iar el la randul sau ne face rost de un apartament prin cunoscuti, mai ieftin, costul caruia era de 40.000€. In 2013 am facut o intelegere ca-i dam jumatate de suma si timp de doi ani pana se da in exploatare casa in care urma sa fie facuta investitia, ii trimitem cealalta jumatate de suma. Din partea noastra conditiile au fost indeplinite, iar persoana respectiva ne-a dus de nas, banii pe care ii trimiteam ii investea intr-o afacere, dar fara succes. Au trecut deja 4 ani de cand i-am dat suma de 40.000€, si nu putem sa ne recuperam nici banii, nici locuinta care a fost doar o minciuna. Cu mare greu in 2018 ne-a scris o recipisa ca pana in luna august se obliga sa ne intoarca banii, dar auzim doar vorbe goale. La moment ne zice banii nu-i are, bunurile pe care le are: casa, terenuri, masini de mare tonaj nu le poate vinde pentru ca au scazut la pret, iar noi suntem pe drumuri cu doi copii minori. Explicati-ne, va rog, ce putem face? Si care sunt sansele noastre daca-l dam in judecata? Si daca castigam judecata, in cat timp si in ce modalitate o sa fie obligat sa ne intoarca banii? Din cite stiu, sotia acestuia lucreaza oficial cu 3.000 lei, iar el are deschisa intreprindere individuala, care dupa cum inteleg nu-i aduce venit.

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

bună ziua.
Acțiunile rudei dvs. pot fi calificate ca escrocherie (art. 190 Cod Penal), consider că în cazul dvs. trebuie să vă adresați cu o plîngere la poliție sau procuratură pentru comportamenul acestuia și prejudiciul pe care la cauzat.
v-aș recomanda să vă adresați la un avocat care să vă reprezinte interesele... mai detaliat dvs.

03 july 2019