Intoarcerea de la frontiera pe motiv ca testul Covid este falsificat

02 june 2021 61

Buna ziua. Am fost intors de la controlul de frontiera la aeroport pe motiv ca testul Covid este fals, Mi-au zis ca acum risc amenda de pana la 40 mii lei sau pana la 2 ani de inchisoare. Intrebarea este: certificatul Covid este document oficial? La ce pot sa ajung? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. David, corect v-au atenționat, conform Codului penal Articolul 361. Confecţionarea, deţinerea, vînzarea sau folosirea documentelor oficiale, a imprimatelor, ştampilelor sau sigiliilor false
(1) Confecţionarea, deţinerea, vînzarea sau folosirea documentelor oficiale false, care acordă... mai detaliat drepturi sau eliberează de obligaţii, confecţionarea sau vînzarea imprimatelor, ştampilelor sau a sigiliilor false ale unor întreprinderi, instituţii, organizaţii, indiferent de tipul de proprietate şi forma juridică de organizare,
se pedepseşte cu amendă în mărime pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
(2) Aceleaşi acţiuni:
b) săvîrşite de două sau mai multe persoane;
c) săvîrşite referitor la un document de importanţă deosebită;
d) soldate cu daune în proporţii mari intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice
declarat neconstituțional
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 550 la 950 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 5 ani. Testul Covid se consideră document oficial, deoarece e întocmit de organe oficiale al Ministerului sănătății.

02 june 2021