Intoarcerea din concediul de ingrijire a copilului mai devreme de 3 ani

15 april 2021 28

Buna ziua. Lucrez invatatoare la gimnaziu, dar de un an ma aflu în concediu de ingrijire a copilului. Intre timp, angajatorul a pus alta persoana în locul meu. Ieri am fost la gimnaziu sa anunț administratia ca din septembrie as dori sa ma întorc la serviciu, dar directorul nu ma accepta. Zice ca legal trebuie sa stau 3 ani în concediu de ingrijire si nu trebuie sa revin mai devreme. Are dreptate? Ce pot face eu ca sa pot reveni la locul meu de munca?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Ecaterina.

Conform art. 124 alin. (3) din Codul Muncii, concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului poate fi folosit integral sau pe părţi în orice timp, pînă cînd copilul va împlini vîrsta de 3 ani.
Respectiv, obligația dumneavoastră este să înaintați o solicitare formulată în scris, în care să informați... mai detaliat angajatorul că intenționați să reluați activitatea.

În cazul unui refuz, urmează să vă adresați în instanța de judecată.
Succes.

16 april 2021