Intrare in casa si bataie

14 november 2018 46

Buna ziua. Prietenul meu a intrat impreuna cu niste indivizi la un om in casa si l-au lovit. Dupa care, omul respectiv a scris plangere la politie. Ce pedeapsa e posibil sa primeasca? Daca va fi amenda, cam in ce suma va fi?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, totul depinde de toate circumstantele cauzei si de leziunile corporale ale partii vatamate. Fapta poate fi calificata si in baza art 78 din Codul Contraventional, poate fi si art. 151, 152, din Codul Penal, sau alte articole relevante in dependenta de circumstantele cauzei. Calificarea faptei o va face organul... mai detaliat de urmarire penala.

14 november 2018
  • Legal consultant

D-na Ana în acțiunele indivizilor se prevede infracțiunea prevăzută de art.179 CP, n-am putut să vă prezin restul în legătură cu starea tehnică a computatorului, vă propu să apelați la saitul justice.md,unde v-a fi afișat CODURI, să apelați la Codul penal.

03 january 2020