Intrarea in vigoare din punct de vedere legal a divortului

08 november 2022 74

Buna ziua. Cand intra in vigoare din punct de vedere legal divortul: din data cand hotararea ramane definitiva sau irevocabila? In cazul care ma intereseaza hotararea nu a fost atacata in termen de 30 zile.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Cristina,
Potrivit Codului Familiaei, articolul 39. Momentul încetării căsătoriei

(1) În cazul desfacerii căsătoriei la organul stare civilă, la notar, aceasta încetează din ziua înregistrării divorţului, iar în cazul desfacerii căsătoriei pe cale judecătorească - din ziua cînd hotărîrea instanţei judecătoreşti a rămas definitivă.
(3) Instanţa judecătorească este obligată să... mai detaliat transmită, în termen de 3 zile de la data cînd hotărîrea privind desfacerea căsătoriei a rămas definitivă, o copie a acesteia organul stare civilă din raza ei teritorială.

08 november 2022