Întrebare privind construcția pe care vreau să o ridic lângă hotarul cu terenul vecinilor

18 august 2022 160

Bună ziua. La câți metri de gardul vecinului pot construi o anexă, având în vedere că vecinul nu are nici o construcție lângă gardul vizat?

Jurist comments 1

Pîrlițanu Daniel
  • Advocate trainee

Bună ziua.

Codul civil prevede următoarele:

Articolul 598. Distanţa pentru construcţii, lucrări şi plantaţii

(1) Orice construcție, lucrare sau plantație se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau regulamentul de urbanism,... mai detaliat astfel încît să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.

La caz, trebuie să verificați în Regulamentul de urbanism (al localității d-voastre), dacă nu este prevăzută vreo altă distanță.

20 august 2022